Jazda konno: Porady, techniki i względy bezpieczeństwaJazda konna to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale może to być również doskonała forma ćwiczeń i świetny sposób na poznanie przyrody. Czy jesteś doświadczonym jeźdźcem lub całkowicie początkujący, ważne jest, aby zrozumieć podstawy jazdy konnej. Z kilku prostych wskazówek, technik i względów bezpieczeństwa, możesz być na dobrej drodze do stania się pewnym siebie i kompetentnym jeźdźcem. Ten przewodnik dla początkujących do jazdy konnej zapewnia informacje i zasoby potrzebne do rozpoczęcia podróży konnej, od podstaw obsługi konia do podstaw sprzętu bezpieczeństwa. Z odpowiednią wiedzą, można nauczyć się jeździć z ufnością i cieszyć się doświadczeniem jeszcze bardziej.

Podstawy obsługi koni

Konie są inteligentne i społeczne stworzenia, które tworzą silne więzi z ludzkich właścicieli i opiekunów. Jednak z tym silnym związku pochodzi równie silny sens samozachowawczy, który może prowadzić niektóre konie być szczególnie skittish lub nawet niebezpieczne w pewnych sytuacjach. Aby pracować z koniem, przewodnik musi zrozumieć ich naturę i nauczyć się komunikować z nimi w ich własnym języku. Ten proces jest znany jako obsługa konia. Dla niedoświadczonego przewodnika, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że konie są zwierzętami drapieżnymi. Oznacza to, że są naturalnie płochliwe i często wolą uciekać od potencjalnie niebezpiecznej sytuacji niż stawić jej czoła. Konie mogą być szkolone do wykonywania wielu różnych zadań i często są wykorzystywane jako zwierzęta robocze. Jednak bez odpowiedniego postępowania, nawet najbardziej posłuszny koń może być niebezpieczny, a nawet śmiertelnie niebezpieczny.

Niezbędny sprzęt do jazdy konnej

Chociaż nie ma jednego standardowego zestawu sprzętu, że equestrians musi używać podczas jazdy konnej, istnieje kilka sztuk, które są uważane za absolutnie niezbędne przez większość jeźdźców. Inne urządzenia, takie jak ostrogi i siodła, są często używane, ale nie są wymagane. Jeśli jesteś nowy do jazdy, to najlepiej trzymać się standardowych elementów wyposażenia, aż jesteś bardziej pewny swoich umiejętności jazdy i konia jesteś jazdy. Ten sprzęt obejmuje:

  • Kask jeździecki: Kask jeździecki jest chyba najważniejszym sprzętem bezpieczeństwa dla jeźdźca na koniu. Rodzaj kasku wybrać będzie zależeć od poziomu wiedzy, ale większość kasków zapewniają wystarczającą ochronę zarówno dla Ciebie i konia jesteś jazdy. Kask jeździecki powinien być sprawdzany i wymieniany co sześć lat, aby zapewnić, że pozostaje strukturalnie zdrowy.
  • Buty jeździeckie: Podczas gdy standardowa para butów może wystarczyć podczas jazdy w kontrolowanym środowisku, takim jak stajnia, para butów jeździeckich oferuje znacznie większą ochronę podczas jazdy w otwartym terenie. Buty jeździeckie są zaprojektowane tak, aby chronić dolną część nogi przed urazem w przypadku, gdy stopa zostanie złapany w strzemię i przeciągnięty. Dodatkowo, zapewniają one szerokie wsparcie i ochronę dla kostek i goleni, obszary, które są szczególnie podatne na obrażenia podczas jazdy.
  • Rękawice: Rękawice są dobrym wyborem dla ochrony podczas jazdy konnej i są w szerokim zakresie stylów. Jeśli rękawice, które wybierzesz mają skórzaną lub syntetyczną dłoń, mogą być również używane podczas pielęgnowania konia.
  • Siodło: Siodło jeździeckie jest prawdopodobnie najbardziej ikonicznym elementem sprzętu jeździeckiego. Jak z wielu innych elementów sprzętu jeździeckiego, istnieje szeroki zakres siodeł do wyboru, każdy z własnym unikalnym wzornictwem i poziomem komfortu.

Techniki kontrolowania konia

Kontrolowanie konia jest formą sztuki i czymś, co tylko doświadczeni jeźdźcy potrafią robić dobrze. Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów kontroli nad koniem, trzy są szczególnie ważne.

  • Prowadzenie: Prowadzenie jest najbardziej podstawową formą kontroli konia, używaną do utrzymania kierunku konia na szlaku lub do prowadzenia go przez trudny odcinek szlaku. Prowadzenie odbywa się przez umieszczenie dłoni na czole konia i delikatne obracanie jego głowy w kierunku, w którym chcesz, żeby poszedł.
  • Reining: Reining jest bardziej zaawansowaną formą kontroli konia, która pozwala jeźdźcowi kontrolować całe ciało konia od rytmu głowy konia do nacisku wywieranego przez nogi. Najlepszym sposobem, aby nauczyć się podstaw reining jest biorąc klasę jazdy, gdzie otrzymasz instrukcje i praktyczne praktyki.
  • Spurring: Podczas gdy spurring był tradycyjnie używany jako forma kary, może być również używany do zachęcania konia podczas jazdy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że to nie ostroga jest napędzanie konia do przodu, ale sam koń. Oznacza to, że podczas gdy ostroga może być skuteczna w niektórych sytuacjach, często najlepiej jest polegać na reiningu i prowadzeniu.

Podstawowe manewry w jeździe konnej

Istnieje wiele różnych rodzajów dyscyplin jazdy konnej, z których każda ma swój własny zestaw zasad, tradycji i form rywalizacji. Istnieje jednak kilka podstawowych manewrów, z którymi prawdopodobnie spotkasz się niezależnie od wybranej dyscypliny.

  • Reining: Reining to sztuka kontrolowania konia poprzez użycie reiningu i komend głosowych. Bardzo ceniona umiejętność, zwłaszcza w konkursach jeździeckich, reining jest często podzielony na kilka różnych dyscyplin, w tym halt, lope, pivot i rollback.
  • Trail Riding: Trail riding to świetny sposób, aby cieszyć się na zewnątrz podczas łączenia się z koniem i coraz dobry trening. Chociaż zasady różnią się w zależności od szlaku, istnieje kilka podstawowych wytycznych, które mają zastosowanie do większości szlaków.