Jak wybrać odpowiednią uzdę dla twojego konia‍Jeśli jeździsz przez jakiś czas, wiesz, że prawo uzdy jest niezbędne do bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Nie tylko prawo uzdy daje Ci kontrolę nad swoim koniem, ale także pomaga chronić konia od wszelkich potencjalnych szkód. Ale przy tak wielu opcjach na rynku, może być trudno wiedzieć, która uzda jest najlepsza dla ciebie i twojego konia. Aby ci pomóc, ten przewodnik dla początkujących dostarczy wszystkich informacji, które musisz wiedzieć, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej uzdy dla twojego konia. Od materiałów i dopasowania do rodzaju jazdy będziesz robić, będziesz ekspertem w krótkim czasie!

Rodzaje uzdy

Uzda jest dostępna w szerokim zakresie typów i stylów, każdy z nich został zaprojektowany z myślą o konkretnym zastosowaniu. Bez względu na typ, podstawową funkcją uzdy jest połączenie jeźdźca z koniem. Uzda Halter jest używana do ogólnej pielęgnacji konia i codziennej pielęgnacji. Są one często wyposażone w linę wiodącą i / lub reins, ale są przeznaczone do obsługi konia, a nie jazdy. Uzda pokazowa jest używana do pokazów konnych i innych zawodów, gdzie jeźdźcy są oceniani zarówno za jazdę, jak i za sprzęt. Te uzdy są zazwyczaj bardzo ozdobione i często mają stały bit i policzki. Uzda Morgan jest używana do szkolenia młodych koni do jazdy. W przeciwieństwie do uzdy pokazowej, mają one regulowane policzki i pęta. Uzda jeździecka jest używana do ogólnej jazdy konnej, chociaż często jest używana do dyscyplin takich jak eventing i ujeżdżenie. Mają regulowane policzki i pęciny, aby umożliwić specyficzne potrzeby jeźdźca. Kombinezony halter/uzda są używane dla młodych koni, które są zbyt małe na pełnowymiarową uzdę. Mają one zarówno elementy halter jak i uzdy.

Materiały używane w uzdy

Przy wyborze uzdy ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje użytych materiałów. Podczas gdy uzda wykonana z wysokiej jakości materiałów zawsze będzie droższa, początkowy koszt jest tego wart na dłuższą metę, ponieważ będzie trwać dłużej i zapewni twojemu koniowi wsparcie, którego potrzebuje.

  • Uzda skórzana - Skóra jest tradycyjnym materiałem, który jest miękki i elastyczny, ale trwały. Jest to również oddychające i oferuje pewną ochronę przed słońcem i uszkodzeniami owadów. Uzda halter jest często wykonana ze skóry, chociaż materiały syntetyczne mogą być używane do części, które dostają dużo zużycia i rozdarcia.
  • Tkanina Bridles - Tkanina jest popularnym wyborem dla angielskich uzdy i czapki jazdy, ze względu na jego lekkość, oddychalność i prostotę. Są one często ozdobione wstążką lub innymi dekoracyjnymi tkaninami, więc nie są zbyt funkcjonalne do ogólnego użytku.
  • Syntetyczne uzdy - Syntetyczne materiały, takie jak nylon, poliester i polietylen są niedrogie i łatwe do czyszczenia, ale nie tak trwałe jak skóra lub tkanina. Występują w szerokiej gamie kolorów, są często ozdobne i najczęściej spotykane w angielskim sprzęcie jeździeckim.

Dopasowanie uzdy

Kupując uzdy, będziesz chciał się upewnić, że jest to właściwy rozmiar. Aby to zrobić, użyj następujących pomiarów, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie.

  • Headstall - Headstall to część uzdy, która otacza głowę konia. Zmierz długość na poziomie, na którym umieszczony jest ogryzek aby zapewnić miejsce dla ogryzka, by wygodnie się ułożył.
  • Cheekpieces - Cheekpieces to paski, które przechodzą przez policzki konia. Zmierz szerokość końskiego pyska, aby pasowały, ale nie były zbyt ciasne.
  • Gryzak - Gryzak jest metalowym elementem, który wchodzi do ust konia. Pomiar szerokości końskiego pyska może być trudny. Podczas gdy większość producentów uzdy zaleca mierzenie od zewnętrznej krawędzi jednego policzka do zewnętrznej krawędzi drugiego policzka, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj bitu, którego używasz. Jeśli nie jesteś pewien jak mierzyć, poproś o pomoc sprzedawcę.

Jak wybrać odpowiednią uzdę dla swojego konia

Po pierwsze, weź pod uwagę rasę konia, jego wiek i zdrowie. Na przykład nie chciałbyś zakładać pełnowymiarowej uzdy na młodego ogiera, ponieważ będzie ona zbyt ciężka. Następnie rozważ rodzaj jazdy, którą będziesz uprawiał. Jeśli jeździsz po angielsku, będziesz chciał angielską uzdę. Jednakże, jeśli robisz trochę wszystkiego, masz więcej elastyczności, co do rodzaju uzda wybrać. Wreszcie, należy rozważyć materiały użyte do wykonania uzdy. Jeśli twój koń ma problemy zdrowotne, które mogą być pogorszone przez niektóre materiały, będziesz chciał wybrać mądrze. Jeśli zdecydujesz się na angielską uzdę, upewnij się, że wybierzesz tę z regulowanym zatrzaskiem na gardle, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Jeśli zdecydujesz się na zachodnią uzdę, szukaj takiej z trzonkiem, ponieważ są one bardziej stabilne i wygodne dla twojego konia.

Znaczenie prawidłowo dopasowanej uzdy

Kiedykolwiek jeździsz, uzda jest jedyną rzeczą łączącą cię z koniem. Choć może to brzmieć dramatycznie, jest to prawda. Uzda musi być odpowiednio dopasowana, aby dać ci pełną kontrolę nad koniem i zapewnić mu komfort. Jeśli uzda jest zbyt luźna, będzie się zsuwać z głowy i utrudniać jazdę. Uzda, która jest zbyt ciasna może być niewygodna i może nawet spowodować obrażenia konia. Kiedy kupujesz uzdę, powinna ona pasować na twojego konia tak jak należy. Jeśli masz mniejszego konia, możesz potrzebować dostosować rozmiar, by nie była zbyt luźna lub zbyt ciasna. Jeśli uzda jest za mała, może być bardzo niewygodna dla twojego konia, a nawet może spowodować obrażenia. Jeśli uzda jest zbyt duża, będzie bardzo luźna, utrudniając kontrolę nad koniem.