Proste porady, które pomogą Ci zacząć jeździć konno‍Jazda konna to świetny sposób, aby wyjść i cieszyć się naturą, a jednocześnie doświadczyć przyjemności z interakcji z pięknym zwierzęciem. Jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś konno, możesz być nieco onieśmielony tym doświadczeniem, ale nie martw się - z odpowiednim przewodnikiem, możesz nauczyć się jeździć bezpiecznie i przyjemnie. Aby pomóc Ci zacząć, oto 10 porad i wskazówek, które sprawią, że Twoje pierwsze doświadczenie jazdy konnej będzie sukcesem. Od zrozumienia podstaw pielęgnacji konia do opanowania prawidłowej postawy podczas jazdy, te wskazówki i porady pomogą Ci poczuć się komfortowo i pewnie w siodle.

Konie mogą być wspaniałymi towarzyszami, ale muszą być odpowiednio pielęgnowane

Wiele osób nie wie, jak prawidłowo dbać o konia, co może utrudnić komuś, kto jest nowy do jazdy konnej, aby znaleźć odpowiedniego konia. Aby pomóc Ci skutecznie znaleźć odpowiedniego konia, oto kilka podstaw opieki nad końmi, które powinieneś znać.

 • Konie są zwierzętami stadnymi, więc są najszczęśliwsze, gdy mają towarzystwo. Jeśli planujesz mieć tylko jednego konia, może chcesz dostać dwa. Możesz również uzyskać towarzysza dla swojego konia.
 • Konie potrzebują codziennego czyszczenia i szczotkowania. Jeśli masz pastwisko, będziesz chciał również muck go regularnie, aby utrzymać go w czystości.
 • Konie potrzebują zdrowej diety. Możesz karmić je sianem, owsem, kukurydzą i innymi ziarnami.

Wybierz odpowiedniego konia

Jeśli myślisz o zdobyciu konia, ważne jest, aby starannie wybrać odpowiedni typ konia dla Ciebie. Istnieje wiele różnych typów koni, a każdy typ nadaje się do różnych działań i terenu. Jeśli jesteś nowy w jeździe konnej i chcesz zacząć z koniem, idź do stajni i porozmawiać z trenerem koni. Mogą one pomóc Ci znaleźć odpowiedniego konia.

 • Jeśli myślisz o jeździe konnej dla początkujących, możesz spróbować Appaloosa, Quarter Horse, Standardbred lub Thoroughbred.
 • Dla angielskiej jazdy, można spróbować Arabian, Thoroughbred, lub Warmblood.
 • Do jazdy western, można spróbować quarter horse, Paint, Appaloosa lub Saddlebred.

Naucz się prawidłowej postawy podczas jazdy konnej

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć na koniu, możesz czuć się trochę niezręcznie i niezrównoważony. Aby pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo podczas jazdy, oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowej postawy podczas jazdy na koniu. - Trzymaj lejce w obu rękach i oprzyj dłonie na udach. - Trzymaj plecy prosto, a kolana lekko zgięte. - Trzymaj głowę w górze i oczy skierowane prosto przed siebie.

Zacznij od lekcji

Nawet jeśli myślisz, że wiesz jak jeździć na koniu, nigdy nie zaszkodzi wziąć kilka lekcji. Jazda konna może być nieco skomplikowana, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Biorąc kilka lekcji może pomóc zbudować pewność siebie podczas jazdy na koniu i upewnić się, że robisz wszystko poprawnie. - Jeśli jeździsz na koniu po raz pierwszy, możesz chcieć zacząć od doświadczonego konia. - Koń, który jest używany do jazdy jest często łatwiejsze do jazdy, ponieważ wie, co musi zrobić.

Noś odpowiedni strój

Zanim wsiądziesz na konia, upewnij się, że masz na sobie odpowiedni strój do jazdy. Spodnie jeździeckie są świetne dla początkujących jeźdźców, ponieważ pomagają chronić nogi i utrzymać ciepło. Buty jeździeckie są przydatne do utrzymania palców bezpieczne, zwłaszcza jeśli będziesz jeździć na skalistym terenie. Noś kask jeździecki, aby chronić głowę w razie upadku.

 • Spodnie jeździeckie są najlepsze, ponieważ są zaprojektowane tak, aby poruszać się z nogą podczas jazdy.
 • Buty jeździeckie są pomocne, jeśli będziesz jeździć po skalistym terenie.
 • Rękawice jeździeckie mogą pomóc w ochronie rąk, jeśli musisz chwycić reins zbyt mocno.
 • Kask jeździecki to konieczność - może uchronić Cię przed poważnymi urazami głowy w razie upadku.
 • Płaszcz jeździecki lub kamizelka pomogą utrzymać ciepło, gdy pogoda jest chłodna.

Naucz się używać lejców

Renifery to najbardziej podstawowe narzędzie jazdy konnej. Są one przymocowane do uzdy konia i mogą być używane do sterowania i kierowania koniem. Aby prawidłowo używać reniferów, oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać.

 • Trzymaj reins z kciukiem w pobliżu podstawy bitu konia i palcami na górze.
 • Użyj wędzidła do kierowania koniem - pociągnij za lewe wędzidło, jeśli chcesz, żeby koń skręcił w lewo, a za prawe, jeśli chcesz, żeby skręcił w prawo.
 • Jeśli musisz zwolnić konia, delikatnie pociągnij za obie lejce w tym samym czasie.
 • Jeśli chcesz, aby koń się zatrzymał, pociągnij obie lejce do siebie.
 • Jeśli chcesz, aby koń przyspieszył, puść lejce.

Poznaj swojego konia

Niezależnie od tego, czy masz jednego, czy dwa konie, powinieneś poświęcić czas na poznanie i związanie się ze swoim koniem (końmi). Poznanie i związanie się z koniem sprawi, że łatwiej będzie ci na nim jeździć. - Kiedy poznajesz swojego konia, możesz zacząć od przedstawienia się i delikatnego głaskania jego twarzy i ciała. - Kiedy nawiązujesz więź z koniem, możesz również nadać mu imię.

Naucz się kontrolować swojego konia

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz, ważne jest, aby nauczyć się kontrolować swojego konia. Pomoże to uczynić jazdę bardziej przyjemną zarówno dla ciebie, jak i twojego konia, i może zapobiec wypadkom. - Kiedy jeździsz na swoim koniu, upewnij się, że pozostajesz pod kontrolą. - Zacznij od chodzenia konia, potem kłusowania, a na końcu kantarowania. - Kiedy zaczynasz, możesz chcieć jeździć na długiej linie, dopóki nie staniesz się bardziej komfortowy.