Porady dotyczące zawodów konnych dla początkujących jeźdźców‍Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w pokazie koni, wiesz, że są one imponującym pokazem umiejętności jeździeckich. Zawodnicy mają zaledwie kilka minut, aby zademonstrować zdolność swojego konia do wykonywania różnych zadań w dynamicznym i wymagającym środowisku. Na szczęście, trening jest łatwiejszy niż zawody - ale tylko trochę! Widzisz, coraz twój koń gotowy do ringu wymaga tyle samo poświęcenia i praktyki, jak rzeczywiście jest w konkursie. Potraktuj to jako przewodnik, jak zacząć pokazywać swojego konia. Przejdziemy przez wszystko, co musisz wiedzieć o pokazywaniu na poziomie lokalnym, w tym kilka wskazówek i trików, które mogą pomóc zwiększyć szanse na umieszczenie w końcowej klasyfikacji.

Wybór zawodów

Kilka przykładów zawodów i poziomów, w których możesz chcieć wziąć udział to: -

 • Hunter Under Saddle: Koń jest pokazany pod siodłem, zwykle na 20-30 metrowym okręgu. Koń może być bosy lub podkuty, a sprzęt jest angielski.
 • Hunter Under Saddle Bridle. To samo co Hunter Under Saddle, ale sprzęt jest westernowy
 • Hunter Hack. Zaprojektowany dla koni, które nie są jeszcze gotowe do testu sędziowskiego, ale mają wystarczający trening i doświadczenie, aby wykonać ograniczoną liczbę ruchów. -
 • Hunt Seat Equitation. Jeźdźcy pokazują w chodzie, jogu i kłusie, i wykonują 15-20 minutowy test, który obejmuje skoki, jeśli jest to odpowiednie dla poziomu wyszkolenia konia.
 • Western Dressage. Zawodnicy występują w chodzie, biegu i kantarze, używają uzdy, ostróg i uprzęży.
 • Western Pleasure. Jeźdźcy pokazują się w chodzie, biegu i kantarze oraz wykonują 15-20 minutowy test przyjemności.

Zawsze bądź bezpiecznym jeźdźcem

Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem w pokazywaniu swojego konia. Początki nowoczesnego konkurencyjnego pokazu koni sięgają 1800 roku w Anglii, kiedy to Królewskie Towarzystwo Rolnicze chciało znaleźć sposób na promowanie odpowiedzialnego posiadania koni. Do dziś bezpieczeństwo pozostaje pierwotnym celem konkurencyjnego pokazywania koni. W niektórych konkursach, takich jak Hunter Under Saddle, bezpieczeństwo jest podkreślane przez umożliwienie jeźdźcom korzystania z gumowych obcasów w stylu angielskim strzemion. Podczas gdy nie musisz być doskonały, zawsze rób wszystko, aby utrzymać siebie i swojego konia bezpieczne.

Oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:

 • Ćwicz często swoje techniki i techniki treningowe. Im więcej będziesz ćwiczył, tym bezpieczniejszy będziesz. Powinieneś być w stanie wykonać każdy manewr bezbłędnie.
 • Zawsze bądź świadomy swojego otoczenia. Uważaj na stopy, nogi i pysk konia, jak również na swoje własne ciało. Zwracaj uwagę na język ciała konia - może on dawać ci znać, że coś jest nie tak.
 • Zwracaj uwagę na poziom energii konia. Jeśli wydaje się zmęczony lub gorący, zabierz go i daj mu odpocząć. Zawsze możesz do niego wrócić.

Poznaj zasady pokazu

 • Wszystkie konkurencyjne pokazy koni mają swój własny zestaw zasad i przepisów, więc upewnij się, że wiesz, jakie są, zanim zaczniesz przygotowywać się do pokazu. To może pomóc zaplanować swój trening i upewnić się, że masz bezpieczne i zdrowe konia. Większość wydarzeń wymaga pisemnego dowodu szczepień dla twojego konia, w tym:
 • Grypa koni, zapalenie nosa i płuc, tężec i wąglik - zwykle podawane w październiku
 • Wąglik potasowy, zapalenie mózgu koni, wirusowy nieżyt nosa koni - zazwyczaj podawane w czerwcu Niektóre pokazy mogą również wymagać dowodu na negatywny wynik testu Cogginsa, aby pokazać, że twoje konie są wolne od niedokrwistości zakaźnej koni.

Praktyka

Będziesz chciał zacząć przygotowania co najmniej trzy do czterech miesięcy przed pokazem, nawet jeśli pokazujesz w mniej formalnych zawodach. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc przygotować swojego konia i siebie do dnia pokazu:

 • Pracuj nad budowaniem poziomu kondycji twojego konia. Upewnij się, że jest w dobrej formie fizycznej, i że jest wystarczająco sprawny, by wystąpić na ringu.
 • Upewnij się, że twój koń jest zdrowy i szczęśliwy. Kontuzje i choroby mogą łatwo wyeliminować cię z zawodów, więc ważne jest, by twój koń był zdrowy.
 • Ćwicz jazdę w sprzęcie zawodniczym i uzdy angielskiej/zachodniej. Przyzwyczajaj konia do swojego sprzętu i do tego, jak to jest jeździć w nim przez dłuższy czas.
 • Pracuj nad poprawą swoich umiejętności. Skup się na poprawie własnych umiejętności jeździeckich i postaraj się, aby Twoja jazda była jak najbardziej perfekcyjna.

Zaplanuj dietę i pielęgnację konia

Kiedy zaczynasz przygotowania do zawodów, dobrym pomysłem jest zaplanowanie diety i opieki nad koniem - szczególnie jeśli pokazujesz nowego konia lub takiego, który wraca po kontuzji. Rozpoczęcie właściwego startu do pokazu może mieć duże znaczenie dla zdrowia konia, poziomu kondycji i szans na sukces w ringu. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zaplanować dietę i opiekę nad koniem:

 • Utrzymuj swojego konia w zdrowiu. Upewnij się, że twój koń jest tak zdrowy, jak to możliwe, i dbaj o niego, aby mógł jak najlepiej wypaść na ringu.
 • Zaplanuj szczepienia i odrobaczanie. Upewnij się, że twój koń jest na bieżąco ze swoimi szczepieniami i że nie ma żadnych pasożytów. -
 • Upewnij się, że twój koń jest sprawny. Nie musisz wykonywać żadnych forsownych ćwiczeń ze swoim koniem, ale upewnij się, że dostaje odpowiednią ilość odpoczynku i paszy.
 • Karm swojego konia zdrową dietą i upewnij się, że ma wystarczająco dużo picia. Możesz również rozważyć podawanie suplementów przed zawodami, by pomóc koniowi osiągnąć lepsze wyniki.

Dzień wcześniej: sprawdź sprzęt i stajnie

Dzień przed pokazem, upewnij się, że jesteś przygotowany z całym swoim sprzętem (w tym halterami, uzdami i ostrogami). Będziesz chciał również dwukrotnie sprawdzić stajnie, w których będziesz trzymał swojego konia. Stajnie są zazwyczaj dość czyste, ale nadal należy się rozejrzeć i upewnić się, że nie ma tam nic, co mogłoby być przyczyną choroby twojego konia. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić na dzień przed pokazem:

 • Sprawdź swój sprzęt pod kątem zużycia. Upewnij się, że twój sprzęt jest w dobrym stanie i nie ma żadnych luźnych lub łamliwych części. - Sprawdź, czy twój koń nie ma żadnych obrażeń. Szukaj obszarów ciała konia, które mogą być zapalone lub obolałe od siodła lub uzdy.
 • Sprawdź stopy konia. Upewnij się, że kopyta twojego konia są w dobrym stanie i że mają na sobie odpowiednie buty lub są bez butów. - Karm swojego konia zdrową paszą. Upewnij się, że twój koń dostaje dużo zrównoważonych składników odżywczych, zwłaszcza jeśli pokazujesz go po raz pierwszy.

Ostatnie chwile przed wejściem na ring Ostatnie rzeczy, które powinieneś zrobić przed wejściem na ring to oddychanie i relaks. Wykonałeś całą ciężką pracę, teraz chodzi tylko o to, aby wyjść tam i pokazać umiejętności swojego konia. Ostatni, ale nie najmniej, należy upewnić się, aby nawodnić i pobyt napędzane przed i podczas pokazu. Pomoże ci to zachować spokój, relaks i skupienie podczas całej konkurencji. I z tym, jesteś gotowy, aby pokazać swojego konia. Mamy nadzieję, że te wskazówki i sztuczki pomogą ci zacząć w konkurencyjnym pokazywaniu koni. Powodzenia!