Jak ubrać konia na zawody‍Zawody są fajnym sposobem na utrzymanie konia w aktywności, a także pomagają ocenić jego umiejętności i potencjał jako konia użytkowego. Niektóre konkursy wymagają specyficznego sprzętu, takiego jak konkursy polowań, które wymagają, by zarówno koń, jak i jeździec wyglądali na zwierzynę łowną, zamiast po prostu jeździć w terenie. Inne wydarzenia, takie jak ujeżdżanie lub zawody przeszkodowe, mogą wymagać pewnych rodzajów formalnego stroju, aby wyróżnić zawodników, w zależności od poziomu zawodów. Jednak nawet w mniej ustrukturyzowanych wydarzeń, takich jak jazda na szlaku lub pracy bydła, ubieranie idealny sprzęt może dać Ci przewagę nad konkurencją. Jak najlepiej ubrać konia na zawody zależy od rodzaju zawodów, w których planujesz wziąć udział.

Na co zwrócić uwagę przy ubieraniu konia na zawody

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy ubieraniu konia na zawody, jest dopasowanie. Nawet jeśli dana rzecz spełnia wszystkie inne kryteria, może być złym wyborem, jeśli nie jest odpowiednio dopasowana. Prawidłowo dopasowana uzda pasuje do konia wygodnie, pozwalając mu swobodnie otworzyć pysk i jeść lub pić w razie potrzeby. Jeśli jest zbyt ciasna, może podrażniać końską twarz, powodując owrzodzenia. Z drugiej strony, zbyt luźna uzda może się ślizgać na głowie konia, ograniczając jego ruchy i powodując otarcia i odleżyny. Siodło powinno być założone na konia tak, by siedziało u podstawy jego kłębu, a pręty strzemion spoczywały na czubkach jego tylnych nóg. Nieprawidłowy rozmiar siodła może być ścierający i bolesny, powodując powstawanie odleżyn. Dodatkowo, zbyt duże siodło może się zsunąć, powodując utratę równowagi przez konia. Źle dopasowane siodło jest również niebezpieczne; może się przesunąć podczas ruchu konia, przygniatając jeźdźca do jego grzbietu, lub może się zsunąć do tyłu, powodując upadek jeźdźca.

Płaszcz lub derka

To dopasowana, formalna kurtka, tradycyjnie wykonana z wełny, która nakłada się na uzdę, siodło i lejce. Dostępne są również opcje syntetyczne. Płaszcz myśliwski lub derka są zazwyczaj w jednolitym kolorze, takim jak czarny, granatowy, ciemnozielony lub ciemnoczerwony, chociaż jaśniejsze kolory, takie jak ciemny brąz lub beż, są również akceptowane. Niektóre organizacje mogą mieć szczególne wymagania dotyczące kolorów. Podczas ubierania konia na zawody, ważne jest, aby wybrać płaszcz lub derkę, która jest w odpowiednim rozmiarze, aby uniknąć tarcia lub ciasnoty, jak również zapewnić, że w pełni zakrywa siodło. Płaszcz lub derka powinny być na tyle długie, by zachodziły na siodło, z wystarczającą ilością materiału, by zakryć cinch i pas. Możesz chcieć rozważyć płaszcz z rękawami lub koc, szczególnie jeśli ty i twój koń jeździcie w chłodniejsze dni.

Płaszcze i derki do skoków

Płaszcz lub koc do skoków jest podobny do płaszcza lub koca myśliwskiego, ale często jest wykonany z materiałów syntetycznych, takich jak polar, aby zapewnić ciepło bez obciążania konia, który może skakać. Płaszcze i derki skokowe są w jednolitym kolorze i często mają kaptur lub kołnierz. Wymagania dotyczące kolorów różnią się, ale większość organizacji pozwala na szeroki zakres kolorów, w tym jasne lub neonowe płaszcze skokowe, które są zaprojektowane, aby być widoczne i pomóc sędziom zidentyfikować jeźdźców. Kiedy ubierasz konia na zawody, będziesz chciał wybrać płaszcz do skoków lub koc, który jest wystarczająco długi, aby przykryć siodło i cinch. Powinien być również wystarczająco szeroki, by zakryć pas. Jeśli twój koń będzie skakał, możesz wybrać cięższy płaszcz lub derkę, lub nawet kurtkę, by pomóc mu chronić się przed zimnem.

Uzda i strój

Prawidłowo dopasowana uzda jest ważna dla bezpieczeństwa, komfortu i wyglądu. Głowa konia jest wrażliwa, więc zbyt ciasne uzda może powodować otarcia, odleżyny, a nawet utratę włosów. Zbyt luźne uzda może się przesuwać i zaczepiać o zęby lub język konia, a także powodować dyskomfort. Wędzidło powinno być umieszczone w pysku konia tak, by jego końce znalazły się na poziomie kącików pyska. Wędzidło nie powinno być tak niskie, by przeszkadzało koniowi w przełykaniu i jedzeniu, ani tak wysokie, by zaczepiało się o kąciki pyska. Wędzidło powinno być umieszczone w pysku konia tak, by jego końce znajdowały się na poziomie kącików pyska i nie przeszkadzały mu w jedzeniu i piciu. ## # Siodło i pokrowiec na siodło Siodło powinno być założone na konia tak, by siedziało równo na grzbiecie, z wypinaczem umieszczonym około czterech palców nad kłębikiem konia. Zacisk powinien być ścisły, ale nie tak ciasny, żeby był niewygodny lub przeszkadzał koniowi w oddychaniu. Siodło powinno być zarówno wystarczająco długie, jak i szerokie, by wygodnie dopasować się do konia, z miejscem na derkę pomiędzy podkładką a grzbietem konia. Zbyt krótkie siodło spowoduje nadmierny nacisk na kłąb i kręgosłup konia. Jeśli siodło jest zbyt wąskie, może tworzyć punkty nacisku, szczególnie jeśli koń ma muskularną budowę. Pokrywa siodła jest zazwyczaj jednolitego koloru i pochodzi z różnych tkanin, w tym syntetycznych i wełny. Możesz również mieć opcję, aby twój pokrowiec na siodło był wykonany na zamówienie, aby pasował do reszty twojego stroju.

Obuwie

Konie używane do zawodów często wymagają obuwia, takiego jak gumowe buty lub metalowe buty, aby chronić swoje kopyta przed zużyciem, a także pomóc im utrzymać trakcję na miękkich lub śliskich powierzchniach. Typ buta, który jest najlepszy dla konia zależy od typu kopyta i poziomu aktywności. Ważne jest, aby wybrać but, który jest prawidłowo dopasowany do kopyta konia. But, który nie jest prawidłowo dopasowany może być niewygodny i może spowodować uszkodzenie kopyta. Ubierając konia na zawody, będziesz chciał wybrać obuwie, które nie tylko chroni kopyta przed zużyciem, ale jest również widoczne i zapewnia trakcję niezbędną dla powierzchni, na której będziesz jeździł. W zależności od rodzaju zawodów, być może będziesz musiał dopasować kolor obuwia do reszty swojego stroju.

Oprócz utrzymania konia w aktywności, zawody są również świetnym sposobem na ocenę ich umiejętności i potencjału jako konia użytkowego

Niektóre zawody wymagają specyficznego sprzętu, takiego jak zawody myśliwskie, które wymagają, aby zarówno koń, jak i jeździec wyglądali jak zwierzyna, a nie tylko jeździli w terenie. Inne wydarzenia, takie jak konkursy ujeżdżania lub przeszkód, mogą wymagać pewnych rodzajów formalnego stroju, aby wyróżnić jeźdźców, w zależności od poziomu konkurencji. Jednak nawet w mniej zorganizowanych wydarzeń, takich jak jazda szlakiem lub pracy bydła, ubieranie doskonały sprzęt może dać przewagę konkurencyjną. Podczas ubierania konia na zawody, ważne jest, aby wybrać elementy, które nie tylko wyglądają dobrze, ale są również wygodne dla konia do noszenia. Rodzaj stroju wybrać będzie zależeć od rodzaju konkurencji bierzesz udział w, jak również pogody.