Najlepsze akcesoria do jazdy konnej, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i stylKiedy ludzie myślą o jeździe konnej, zwykle wyobrażają sobie staromodny obraz. To nie jest zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę historię jazdy konnej: to było przez setki lat i jest nadal popularne dzisiaj. Istnieje wiele różnych rodzajów jazdy konnej i działań, w tym jeździectwo klasyczne zwane też angielskim oraz westerngimnastyka, wyścigi konne. Niezależnie od rodzaju jazdy który realizujesz, istnieje kilka istotnych akcesoriów, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo w siodle przez cały czas oraz wybrać odpowiedni kantar dla konia, który zapewni mu pełen komfort. Rzućmy okiem na najważniejsze rzeczy, które powinieneś mieć przed wyruszeniem na swoją pierwszą przejażdżkę.

Uzda

Uzda jest zwykle wykonana ze skóry i powinna być starannie dopasowana do każdego konia. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią uzdę dla odpowiedniego konia. Ogólna zasada mówi, że uzda powinna być wystarczająco szeroka, aby uszy konia nie były ściśnięte. Nie powinna być również zbyt długa lub krótka, w zależności od długości głowy i szyi konia. Przy zakupie uzdy należy zwrócić uwagę, czy jest miękka i czy żadne jej części nie są połamane lub postrzępione. Bit w uzdy powinien być wykonany z niemetalicznej substancji, takiej jak guma lub materiały syntetyczne. Renifery również powinny być wykonane z niemetalicznego materiału.

Kantar

Kantary są zwykle noszone wokół szyi konia i mogą być wykonane z różnych materiałów np. ze skóry, tkaniny lub gumy. Mogą być również ozdobione koralikami, cekinami lub haftem, aby uczynić je bardziej estetycznymi. Głównym celem jest pomoc jeźdźcowi w kontrolowaniu ruchów głowy konia. Jeździec może użyć kantar do prowadzenia konia w dowolnym kierunku. Kantar pomaga również utrzymać głowę i szyję konia bezpieczne podczas jazdy.

Dobre siodło

Siodło jest najważniejszą częścią twojego stroju jeździeckiego. Źle dopasowane siodło może prowadzić do bolesnych odleżyn, które są otwartymi ranami spowodowanymi przez punkty nacisku. Dlatego tak ważne jest, abyś dostał siodło, które pasuje do ciebie i twojego konia dobrze. Kiedy kupujesz siodło, szukaj takiego, które jest wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Unikaj syntetycznych tkanin, ponieważ nie oddychają one dobrze i mogą powodować nadmierne pocenie się pod siodłem. Siodło powinno mieć szerokie, głębokie siedzisko i być wystarczająco długie, aby podtrzymywać nogę od kolana do palców. Upewnij się, że strzemiona są odpowiedniej długości, abyś mógł utrzymać nogę w pozycji do góry lub w dół.

Bryczesy do jazdy konno

Zwykle są wykonane z ciężkiej, bawełnianej tkaniny z dwiema lub więcej warstwami wełny, które zapewniają ciepło. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, nosi się je jako wierzchnią część spodni w chłodne dni. Bryczesy mogą być również wykonane ze skóry lub ciężkiego płótna. Bryczesy zostały pierwotnie zaprojektowane do ochrony nóg przed zaroślami i jeżynami podczas jazdy konnej i polowania na zwierzynę w kraju - stąd ich nazwa. Zostały dostosowane do współczesnych potrzeb i teraz mogą być noszone przez ludzi przy różnych okazjach. Bryczesy to spodnie wykonane ze skóry lub innych materiałów, noszone przez jeźdźców konnych. Zostały pierwotnie zaprojektowane, aby chronić nogi jeźdźca przed siodełkiem. Bryczesy mają długą historię w modzie europejskiej, ciągnącą się od co najmniej XVI wieku do ich stopniowego spadku popularności w XX wieku. Według niektórych źródeł bryczesy były pierwotnie formą ubioru konnego, nie do jazdy konnej, ale do polowania lub walki. Bryczesy zostały następnie zaadoptowane jako element męskiej odzieży około 1530 roku i stały się powszechną modą około 1550-1560.

Kask do jazdy konnej

Kask do jazdy konnej jest niezbędnym elementem wyposażenia dla wszystkich rodzajów jazdy konnej. Chroni jeźdźca przed upadkiem z konia lub byciem kopniętym przez konia, a także przed gałęziami, jeśli zdarzy ci się jechać w teren. To również chroni cię w przypadku upadku, jak to jest o wiele lepiej mieć kask na niż nie. Niektóre kaski pochodzą z osłoną twarzy jako dodatkowy element bezpieczeństwa. Istnieją różne rodzaje kasków dla różnych rodzajów jazdy. Na przykład, będziesz chciał dostać kask z pełną osłoną twarzy, jeśli jeździsz po angielsku, ponieważ musisz być w stanie widzieć wyraźnie podczas jazdy. W przeciwieństwie do tego, będziesz chciał kask z osłoną twarzy, jeśli jeździsz Western, ponieważ są one wykorzystywane do ochrony przed kopnięciem w twarz przez konia kopyta.

Rękawice i buty

To może wydawać się dziwne, aby umieścić rękawice i buty na swojej liście akcesoriów do jazdy konnej, ale te elementy rzeczywiście pomogą Ci pozostać bezpiecznym. Rękawice chronią ręce przed tarciem i pęcherze, spowodowane przez naciski na skórę. Pomagają one również równomiernie rozłożyć ciężar ciała na koniu, co ułatwia koniowi utrzymanie równowagi. Buty do jazdy konnej chronią twoje golenie przed strzemionami Buty jeździeckie to niezbędny element stroju jeźdźca. Zapewniają przyczepność dla stopy jeźdźca, a ich gumowe podeszwy zapewniają naturalną amortyzację.