Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć podczas nauki jazdy konnejKoń jest wspaniałym towarzyszem, który może zaoferować ci ćwiczenia, poczucie odpowiedzialności i możliwość poznania natury z zupełnie nowej perspektywy. Zaprzyjaźnienie się z koniem wymaga czasu i cierpliwości, jednak. Nauka jazdy konnej wymaga zarówno poświęcenia, jak i praktyki - ale to nie jest coś, co przychodzi łatwo dla każdego. Nauka jazdy konnej wymaga wytrwałości, skupienia i odwagi. Nie jest to łatwe na początku, ale z czasem i praktyką dojdziesz do tego. Jako wyzwanie, jak to może być czasami, jazda konna jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń można mieć w swoim życiu jako dorosły, więc nie poddawaj się! Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz nauczyć się jeździć na koniach:

Naucz się podstaw zanim wsiądziesz na konia

Przede wszystkim dowiedz się wszystkiego, co możesz o gatunku konia, jego anatomii i naturalnym zachowaniu. To pomoże ci przy wyborze konia do jazdy, a także wiedzieć, czego się spodziewać podczas treningu. Na przykład, będziesz chciał dowiedzieć się, w jakim wieku powinien być koń, zanim będzie można na nim jeździć, jaki jest jego temperament, w czym był szkolony, czy ma jakieś zaburzenia zdrowotne i czy jest odpowiedni dla twojego typu ciała. Będziesz chciał również dowiedzieć się o sprzęcie, którego będziesz używał, takim jak siodło, lejce i ostrogi. I pamiętaj, aby w razie wątpliwości co do czego, skonsultować się z ekspertem!

Znalezienie trenera i bezpiecznego miejsca do jazdy

Kiedy jesteś gotowy do rozpoczęcia jazdy, znajdź trenera, który ma doświadczenie w nauczaniu początkujących. Dobry trener może pomóc Ci ułożyć plan treningowy zgodnie z Twoimi umiejętnościami i celami. Znalezienie odpowiedniego instruktora może być trudne, więc szukaj kogoś, kto jest cierpliwy, elastyczny i ma dobrą znajomość anatomii konia i zachowania. Będziesz także chciał znaleźć bezpieczne miejsce do jazdy, gdzie mają doświadczonych pracowników, aby pomóc Ci, gdy uczysz się. To może naprawdę pomóc utrzymać koncentrację i przejść przez pewne wyzwania. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli czujesz się nieswojo lub narażasz siebie lub konia na niebezpieczeństwo, zatrzymaj się i porozmawiaj o tym, co się stało po tym z trenerem. Znajdź miejsce, gdzie czujesz się komfortowo, gdzie możesz rozwijać się jako jeździec i gdzie możesz cieszyć się podróżą.

Zacznij od podstawowych ćwiczeń

Kiedy już znajdziesz trenera i bezpieczne miejsce do jazdy, możesz zacząć pracować z koniem. Zanim podejmiesz próbę jazdy, przez 1-2 tygodnie ćwicz poniższe ćwiczenia:

  • Prowadzenie: Polega to na tym, że chodzisz obok konia i prowadzisz go trzymając za lejce. To pomoże ci przyzwyczaić się do chodu konia i tego, jakie to uczucie być obok niego.
  • Praca u podstaw: Obejmuje to stanie obok konia, prowadzenie go w różnych kierunkach, wokół przeszkód itp. To pomoże ci przyzwyczaić się do zachowania konia i pozwoli ci poczuć jego ruchy i ciężar.
  • Praca na linach: To jest, gdy stoisz z dala od konia i używasz długiej liny, aby pomóc ci w ruchach i rozłożeniu ciężaru. To pomaga ci przyzwyczaić się do trzciny, poczuć pysk konia i zrozumieć jego ruchy.
  • Ground sits: To jest, gdy siedzisz na ziemi przy boku konia. To pomaga ci przyzwyczaić się do ruchów konia, gdy siedzisz.
  • Wejście na siodło

Kiedy masz wątpliwości, zatrzymaj się!

Kiedykolwiek masz wątpliwości lub czujesz się nieswojo, powinieneś zatrzymać się i porozmawiać o tym, co się właśnie stało i jak możesz się poprawić następnym razem. Dotyczy to zwłaszcza jazdy na początku. Pamiętaj, że koń wyczuwa twoje emocje i będzie na nie reagował, więc jeśli jesteś spięty, przestraszony lub masz poczucie niepewności, koń również to wyczuje.

  • Jeśli koń buksuje lub kopie - to znak, że nie czuje się komfortowo z tobą na grzbiecie. Zatrzymaj się i porozmawiaj o tym, co się stało i jak możesz się poprawić następnym razem.
  • Jeśli koń skręca w jednym kierunku, a ty chcesz, żeby szedł w innym - to znak, że lejce nie są tam, gdzie powinny być i musisz je poprawić. Zatrzymaj się i porozmawiaj o tym, co się stało i jak możesz to poprawić następnym razem.

Na zakończenie

Kiedy już nauczyłeś się wszystkich podstaw i czujesz się gotowy do podjęcia kolejnego kroku, nadszedł czas, aby wykonać skok i wsiąść na konia. To wspaniałe uczucie i znak, że zaszedłeś daleko! Zacznij od chodzenia obok konia, potem od prowadzenia go w różnych kierunkach, wokół przeszkód i w końcu od pracy z liną stojąc z dala od konia. Kiedy już to opanujesz, możesz wsiąść na siodło i puścić luźno lejce. To jest, gdy jazda konna staje się prawdziwą przygodą! Jazda konna to najlepszy sposób na poznawanie przyrody. Jest coś ekscytującego w byciu wysoko, na świeżym powietrzu i koniu, który zabierze Cię w przygodę. Jazda konna to również doskonała forma ćwiczeń z całą pracą, która się w nią włoży. Jazda konna to coś więcej niż wsiadanie na konia i poruszanie się. Mocowanie siodła prawą nogą w strzemieniu, trzymanie wodzy, a następnie puszczanie to wszystkie istotne kroki w jeździe konnej.